Медитація. Що це?

Що таке медитація? Як майже будь-яке просте питання це передбачає або дуже просту, або дуже складну відповідь. Але відповідати просто, значить проявити неповагу до читача, а складно – можна сильно його заплутати, або, що ще гірше, заплутатися самому. Тому, ми спробуємо пройти серединним шляхом і пояснити простою мовою складні поняття.

Виконання однієї з медитативних вправ Фалуньгун

Почнемо з того, що саме походження слова «медитація» викликає питання. Є кілька різних теорій, але найпопулярнішою з них є та, яка говорить про латинське походження: від латинського слова meditatio (роздуми). І тут ми повинні сказати пару слів про Ігнасіо Лойоли, засновника ордену єзуїтів. Адже це саме він ввів в практику чернецтва розумові вправи для розвитку інтелекту, ті самі meditatio.

Єзуїти з метою просування християнства їздили по всьому світу і часто в суспільстві торговців. Адже завдяки розвитку своїх розумових здібностей вони були прекрасними перекладачами. Коли в Азії (напевно, це сталося в Піднебесній) вони побачили буддистських ченців, які займаються спогляданням, і назвали їх вправи медитацією.

Назва прижилася, і всі східні практики, які проявляються в тому, що людина в певному положенні сидить нерухомо, називають медитацією.

А що про медитації говорять на Сході?

І ось тепер саме час поговорити про те, які медитації бувають. Вірніше, які школи використовують медитацію для духовного розвитку своїх послідовників. Їх можна розділити на дві великі групи: релігійні і не релігійні. Прикладом релігійних шкіл, що використовують медитації, може служити Шаолінь і численні монастирі Тибету.
Але релігійне спрямування ми тут розглядати не будемо. Бо якщо сучасна людина хоче навчитися медитації, то для цього йти в буддистський монастир буде занадто радикальним рішенням. Набагато простіше буде знайти собі не релігійну школу духовного розвитку.
Нерелігійні школи – це всі види йоги і цігун. Чим вони відрізняються? Йога з’явилася тисячоліття тому. Тоді умови життя були іншими. Йоги йшли від світу в джунглі або в гори і займалися там все життя. Сучасним людям, щоб досягти чогось у йозі, потрібно займатися по кілька годин на день. Ті, хто не можуть собі такого дозволити, вибирають цігун.

Історія цігун

А що таке цігун і чому їм займатися легше, ніж йогою? Перш за все, потрібно розповісти, звідки взявся сам термін «цігун». Він з’явився не так давно, під час чергової культурної революції в Китаї, коли там почалися гоніння на все, що не відповідає комуністичній ідеології, в тому числі і на школи духовного самовдосконалення.

Тоді майстри цих шкіл, щоб убезпечити себе від уваги спецслужб і хунвейбінів, вирішили заховати свої школи на самому видному місці: вони вирішили змінити назву, що зв’язує їх з давньою містикою, на щось нейтральне, не дратівливе слух войовничих атеїстів.

З давніх езотеричних текстів вони взяли два ієрогліфа «ці» і «гун» і склали з них слово, яке взагалі-то нічого не означало. Але саме завдяки цьому вони змогли офіційно зареєструватися як школи цігун. Міністерство спорту Китаю вирішило, що це такий собі різновид гімнастики, і їх ніхто не переконував.
Але, як з’ясувалося, за все треба платити, і це привело до іншої проблеми. Майстри, що викладали медитативні практики, більше не ризикували викладати щось, крім цієї самої оздоровчої гімнастики. А адже оздоровлення організму в східних школах духовного розвитку було лише початковим етапом, тому як для духовного розвитку людини було потрібно здорове тіло. Але справжніх духовних практик учні в школах цігун просто не отримували.

Майстри, що викладали медитативні практики, більше не ризикували викладати щось, крім цієї самої оздоровчої гімнастики.
Причому переважна більшість з них як справжні матеріалісти і не вірили, що може бути щось, крім гімнастики. Вони і медитацію вважали просто одним із засобів оздоровлення, чимось на зразок пози для дихальних вправ.

Як наслідок, з’явилася безліч нових майстрів цігун, які викладали тільки лікувальні, оздоровчі практики, ніяк не пов’язані зі справжніми знаннями древніх шкіл. На щастя, їх легко розпізнати. Вони розглядають навчання медитації як простий бізнес і вимагають хорошу плату за свої послуги.

Різне розуміння медитації на Заході і Сході

Жителі Сходу і жителі Заходу відносяться до медитації по-різному. Наприклад, в Америці медитацію розглядають як вправу для мозку. Вони вважають, що інтелект людини може бути натренований через виконання спеціальних вправ, за допомогою яких можна навчити наш розум працювати з емоціями, поліпшити увагу і концентрацію.
З іншого боку, традиційна культура Сходу більше уваги звертає на взаємодію душі і тіла. Там цінують поліпшення характеру, звертають увагу на мораль і моральність. Коли свідомість людини стає чистою, без непотрібних відволікаючих думок, тоді його розум і тіло будуть перебувати в оптимальному стані. У цьому полягає мета східної медитації.

Медитація в школі Фалуньгун

Стародавні школи духовного вдосконалення, про які ми писали вище, ділилися ще на закриті і відкриті. Закриті відрізнялися тим, що в них майстер навчав тільки одного учня в поколінні. І ось серед закритих шкіл була одна під назвою Фалунь Дафа. Її Майстер Лі Хунчжи в 1990 році вирішив зробити школу відкритою для всіх бажаючих. Але так як його школа була давньою, то в ній були дуже суворі вимоги до учнів. Учневі потрібно займатися багато годин в день, що було неприйнятно для більшості сучасних людей.
Тоді Майстер адаптував комплекс медитативних вправ під реалії життя сучасної людини і назвав його Фалуньгун. У 1992 році Майстер зареєстрував школу під назвою «Фалунь Дафа».

Це був час, коли, з одного боку, гоніння на духовні вчення в Китаї ослабли, а з іншого боку, всі дозволені школи цігун займалися виключно гімнастикою. Спостерігався свого роду духовний вакуум. Можливо, тому на Фалуньгун чекав величезний успіх. У період з 1992 по 1999 рр. в Китаї за Фалуньгун стали займатися близько 100 млн. чоловік.

Фалуньгун складається з п’яти комплексів медитативних вправ. Але вправи в Фалуньгун мають другорядне значення. Вчення Фалунь Дафа говорить, що зміна в наших думках, в нашій душі відбиваються на нашому фізичному стані. Вправи лише дозволяють очистити тіло від шлаків і перетворити його до того рівня, до якого людина змогла піднятися в духовній і моральній сфері.

Головні принципи Фалуньгун – Істина, Доброта, Терпіння. Вірніше сказати, це один принцип, виражений цими трьома словами. Людина, що практикує Фалуньгун, повинна намагатися говорити правду, не робити дурних справ, керуватися моральним законом (законом серця). При цьому потрібно завжди зберігати терпіння і проявляти доброту.

Для чого потрібна медитація?

Підбивши підсумок, можна сказати: медитація – це, перш за все, інструмент. Інструмент для досягнення поставленої мети. Одні її використовують для досягнення релаксації і оздоровлення, інші – для духовного самовдосконалення. Причому, другі отримують бонусом все, чого домагаються перші – і здоров’я, і свободу від стресів, і багато чого ще. Але для чого використовувати медитацію, кожна людина вирішує сама.

Джерело