У Китаї застосовують психіатричне насильство до невгодних громадян

«Ви більше не кричатимете після того, як я зроблю вам укол», — сказав директор Центру «промивання мізків» провінції Хебей у Китаї, погрожуючи послідовнику Фалуньгун, який голосно повторював: «Фалуньгун несе добро!»

Хуа Фенсяна заарештували за віру в духовну практику Фалуньгун, яку переслідують в Китаї. Юань Шуцянь, який обіймає посаду директора центру «промивання мізків» із 2001 року, наказав своїм офіцерам заткнути рот Хуа рушником і насильно ввести йому невідомий препарат. Незабаром після ін’єкції здоров’я Хуа погіршилося, його хребет викривився, шия стала нерухомою, йому важко стало ходити, повідомляє сайт Minghui.org, який надає інформацію з перших рук про переслідування Фалуньгун у Китаї.

Ілюстрація жертви, якій насильно вводять наркотики, що ушкоджують нервову систему. Психіатричне насильство є одним із найпоширеніших методів тортур у Китаї для переслідування послідовників Фалуньгун, представників інших релігійних меншин та активістів-правозахисників (Фото: Minghui.org)
Ілюстрація жертви, якій насильно вводять наркотики, що ушкоджують нервову систему. Психіатричне насильство є одним із найпоширеніших методів тортур у Китаї для переслідування послідовників Фалуньгун, представників інших релігійних меншин та активістів-правозахисників (Фото: Minghui.org)

Фалуньгун (також відомий як Фалунь Дафа) – це практика самовдосконалення розуму й тіла, яка ґрунтується на універсальних принципах правдивості, співчуття й терпимості. Офіційно компартія Китаю переслідує цю практику з 20 липня 1999 року. За останні 23 роки десятки тисяч практикувальників Фалуньгун заарештували, затримали, зазнали тортур чи навіть були вбиті задля отримання їхніх органів для чорної трансплантології. Прихильників практики регулярно катують у центрах утримання під вартою, центрах «промивання мізків» та психіатричних лікарнях.

Більш як десять років тому Державний департамент США висловив занепокоєння щодо китайських установ «анканг», або психіатричних лікарень (китайський термін іронічно перекладається як «установи миру та здоров’я»). Вони безпосередньо підпорядковані Міністерству громадської безпеки.

У цих «психіатричних лікарнях суворого режиму», призначених для «неосудних злочинців», тримають практикувальників Фалуньгун, інших вірян та політичних активістів разом із психічно хворими людьми, йдеться у звіті. Пацієнтів лікарень нібито «лікують проти їхньої волі, їх насильно катують електрошоком».

Практикувальники Фалуньгун на Пенсільванія-авеню проводять акцію з нагоди 23-ї річниці переслідування компартією Китаю духовної практики в Китаї. Вашингтон, 21 липня 2022 року. (Фото: Samira Bouaou/The Epoch Times)
Практикувальники Фалуньгун на Пенсільванія-авеню проводять акцію з нагоди 23-ї річниці переслідування компартією Китаю духовної практики в Китаї. Вашингтон, 21 липня 2022 року. (Фото: Samira Bouaou/The Epoch Times)
На цій недатованій фотографії діти практикують медитацію Фалуньгун у Китаї до того, як компартія Китаю розпочала переслідування цієї духовної практики в липні 1999 року. (Фото: Minghui.org)
На цій недатованій фотографії діти практикують медитацію Фалуньгун у Китаї до того, як компартія Китаю розпочала переслідування цієї духовної практики в липні 1999 року. (Фото: Minghui.org)

Перший Кодекс психічного здоров’я Китаю від 1 травня 2013 року говорить, що людей із важкими симптомами й небезпечні для оточуючих можуть примусово помістити в психіатричні лікарні, згідно з доповіддю Minghui під назвою «20-річне переслідування Фалуньгун у Китаї».

У книзі зі 437 сторінок докладно описується жорстоке ставлення до послідовників Фалуньгун. Кодекс не захищає громадян від довільного навішування ярликів «психічно хворих». Є «величезна сіра зона, якою скористалися поліція й відповідні урядові установи в переслідуванні Фалуньгун. Вона дозволяє їм приймати потрібні рішення щодо того, чи є певна людина потенційною загрозою для безпеки інших людей.

«Немає жодного стороннього нагляду за об’єктами анкангу. Поліцейські управління курирують анканг-лікарні й вирішують, кого доставляти до цих установ. Чи діагностують в людини психічний розлад, які ліки йому даватимуть і як їх вводити, а також коли вона вийде на волю — усе це перебуває під контролем поліції», — йдеться у звіті Minghui.

Препарати, що пошкоджують нервову систему

Minghui.org задокументував понад 100 різних методів тортур, які використовуються компартією Китаю для примусу послідовників Фалуньгун відмовитися від своєї віри. Примусове введення невідомих препаратів, що ушкоджують нервову систему – один із найпоширеніших інструментів переслідування.

Побічні ефекти від невідомих препаратів включають проблеми із серцем, скутість язика, втрату пам’яті, оніміння тіла, шкідливо впливають на центральну нервову систему, втрату мови й викликають проблеми із зором, про що повідомляється в деяких випадках.

Демонстрація примусових ін'єкцій наркотиків (Фото: Minghui.org)
Демонстрація примусових ін’єкцій наркотиків (Фото: Minghui.org)

55-річному Пен Юйсіню з міста Хефей, провінція Аньхой, перед визволенням із в’язниці у 2020 році шість разів вводили токсичні ліки. Він майже повністю втратив здатність говорити й міг вимовити лише кілька слів. Крім того, він не міг написати свою власну адресу. Він кивнув головою, коли його спитали, чи вводили йому наркотики.

Послідовницю Фалуньгун Лян Чжицінь із міста Таншань провінції Хебей зв’язали і двічі вводили їй токсичні препарати у міській лікарні Анкан в Таншані у 2000 році. Її пам’ять погіршилася після визволення у вересні 2001 року. Вона часто давала клієнтам не ту здачу, коли допомагала у сімейному бізнесі.

«Я була на межі смерті, – згадувала Лян. — Мені було так боляче, що я не могла навіть водити зіницями. Моя мова стала жорсткою, а розум — потьмареним».

Ян Баочунь з міста Ханьдань, провінція Хебей, заарештували взимку 2000 року. Охоронці виправно-трудового табору Ханьдань облили його ноги гарячою водою, наказавши стояти босоніж на снігу. Катування призвели до інфекції в його покритій пухирями нозі, і йому довелося ампутувати праву ногу. Влада приховала інцидент, заявивши, що Ян збожеволів і заразився сам. Вона відправила його до психіатричної лікарні анкангу в повіті Фейсян, де йому давали їжу з домішкою невідомих наркотиків. Його звільнили у 2004 році, і знову заарештували у 2005 році. Баочуня ув’язнили й катували в психіатричній лікарні Юнкан, що зробило його по-справжньому божевільним.

Сюй Гуйцінь із міста Тайань провінції Шаньдун заарештували у 2001 році й відправили до жіночого трудового табору № 1 у місті Цзінань. За два дні до звільнення її били впродовж кількох годин і насильно ввели чотири флакони наркотиків, що вражають центральну нервову систему. Це призвело до оніміння тіла, набряку обличчя, важкої втрати пам’яті, анорексії й запаморочення. Після її визволення охоронці сказали сім’ї: «Стежте за нею й не відпускайте одну, інакше її життя буде в небезпеці». Однак через дев’ять днів жінка померла через відмову нервової системи.

Лі Чжунмін із міста Лучжоу провінції Сичуань голосно казав: «Фалунь Дафа несе добро! Істина, співчуття, терпіння – це добре!» під час арешту у своєму будинку у 2011 році. Його крики привернули увагу людей, які побачили, як поліцейські ввели якусь речовину в руку Лі. Він одразу перестав розмовляти, рот і язик стали жорсткими, з рота закапала слина.

Поліцейський Гао Юймінь із міста Фусінь провінції Ляонін раніше брав участь у переслідуванні практикувальників Фалуньгун. Дізнавшись правду про цю практику та пропаганду компартії, Гао теж почав займатися Фалуньгун. Незабаром його теж заарештували й жорстоко закатували. За два місяці до закінчення його 3,5-річного терміну йому ввели велику дозу нервово-паралітичного препарату, внаслідок чого його інтелект впав до рівня трирічної дитини. Пізніше за допомогою аналізу сечі його сім’я виявила високу концентрацію наркотику в організмі, яка могла спричинити смерть.

Від цієї таблетки люди божеволіють

Уйгурським чоловікам та жінкам у таборах перевиховання Сіньцзяну в Китаї насильно дають ліки, які негативно впливають на їхню фертильність.

Громадянин Казахстану Омір Беклі, який народився в Сіньцзяні, розповів The Epoch Times, як уйгурських чоловіків, також і його самого, змушували щодня приймати таблетку, «щоб назавжди позбавити сексуальних почуттів». Беклі затримали на шість місяців у 2017 році. Він «вижив», сховавши таблетку під язиком і виплюнувши її пізніше.

«Через цю пігулку люди здаються божевільними, ненормальними й начебто не знають, що роблять. Вони просто роблять те, що їм кажуть. Начебто вони під кайфом. Видно, що вони ненормальні», — сказав він.

Омір Беклі
Омір Беклі

Уйгурка та громадянка Казахстану Гульбахар Джалілова провела 15 місяців у таборі для інтернованих у Сіньцзяні. За її словами, одна зі співкамерниць померла після ін’єкції.

«Їй зробили укол, та її тіло було ще теплим. Іншим дівчатам наказали її обмити. Вона так і померла в мене на очах», – сказала вона.

Гульбахар додала, що щодня їм давали невідомі ліки і щомісяця робили ін’єкції.

«Ін’єкції позбавляють вас пам’яті, – сказала вона. — Ви не сумуєте за своєю родиною, ви не прагнете покинути табір. Ви нічого не відчуваєте, це дуже дивний стан».

Уйгурка Гульбахар Джалілова, 54 роки, колишня ув'язнена в Сіньцзяні, Китай
Уйгурка Гульбахар Джалілова, 54 роки, колишня ув’язнена в Сіньцзяні, Китай

Християнина домашньої церкви з провінції Сичуань затримали на 10 місяців 2018 року після обшуку в приміщенні. Його замкнули в одиночній камері, де його огортали думки про самогубство, від чого він бився головою об стіну.

Якось він був «не в собі» й не міг розплющити очі. Кілька поліцейських схопили його і притиснули до землі, розповів він Радіо «Вільна Азія».

«Вони вкололи мені якийсь препарат і привели мене до тями», – сказав він.

Адвокати також зазнавали примусового лікування.

Відомий адвокат-правозахисник у Китаї Цзян Тяньюн був змушений приймати невідомі ліки двічі на день під час перебування у в’язниці у 2018 році. Його дружина повідомила, що ліки погіршили його пам’ять та зір.

Пекінський адвокат із прав людини Цзян Тяньюн (Фото: The Epoch Times)
Пекінський адвокат із прав людини Цзян Тяньюн (Фото: The Epoch Times)

Джерело: https://www.epochtimes.ru/china/prava-ludey/v-kitae-zaklyuchyonnym-dayut-neizvestnye-narkotiki-chtoby-zastavit-ih-molchat-158897/