Канадський парламент одностайно ухвалив законопроєкт, що спрямований на запобігання та протидію насильницьким вирізанням органів у живих людей

Палата громад – провідний орган Парламенту Канади – одноголосно ухвалила законопроєкт S-223 (Bill S-223), що спрямований на боротьбу з незаконним вирізанням органів у людей та торгівлею органами. За поправки до Кримінального кодексу 14 грудня 2022 року проголосували 324 члени Палати громад. Законопроєкт стане важливою правовою основою для запобігання примусового вирізання органів у живих людей.

Законопроєкт S-223 (Закон про внесення поправок до Кримінального кодексу та Закону про імміграцію та захист біженців) було одностайно прийнято парламентом Канади 14 грудня 2022 року
Законопроєкт S-223 (Закон про внесення поправок до Кримінального кодексу та Закону про імміграцію та захист біженців) було одностайно прийнято парламентом Канади 14 грудня 2022 року

Ініціатором законопроєкту S-223 виступила сенатор Сальма Атаулладжан. Документ пропонує посилити регулювання у сфері протидії торгівлі людськими органами в Канаді шляхом внесення поправок до Кримінального кодексу з метою визначення нових видів правопорушень, пов’язаних із незаконною торгівлею людськими органами та розширенням екстериторіальної юрисдикції щодо нових злочинів. Законопроєкт також спрямований на внесення поправок до Закону про імміграцію та захист біженців з метою заборонити постійним жителям або іноземним громадянам в’їзд до Канади, якщо вони пов’язані з вирізанням органів та торгівлею ними без отримання інформованої добровільної згоди.

Сенатор Сальма Атаулладжан – ініціатор законопроєкту S-223
Сенатор Сальма Атаулладжан – ініціатор законопроєкту S-223

Сенатор Сальма Атаулладжан, яка була присутня на прийомі після ухвалення законопроєкту, сказала, що ухвалення S-223 стало «великою подією, гідною святкування». За останні п’ять років сенатор чотири рази намагалася домогтися ухвалення аналогічних законопроєктів.

«Ми бачимо, що випадків вилучення органів стає лише більше, а не менше. І я думаю, що Канада – одна з небагатьох країн, яка не підтримувала своїх союзників, – сказала вона. – Більшість із них, на відміну від нас, мають подібні закони. Необхідність створити подібний закон назріла давно, і я рада, що ми, нарешті, досягли успіху».

 Законопроєкт S-223 захищає гідність усіх людей

Гарнетт Дженуїс (член парламенту) виступив із промовою на прийомі з приводу ухвалення законопроєкту, що проходив на Парламентському пагорбі. Він сказав: «[Кожен має] людську гідність, даровану Богом. Порушуючи питання про права людини, ми намагаємося захистити ідею про те, що людям властива людська гідність, і це невіддільна цінність. І неважливо, де вони живуть, яку віру сповідують, яке у них соціальне становище, вік, наскільки вони залежні чи незалежні – їхньою невіддільною частиною є людська гідність».

Член парламенту Гарнетт Дженуїс виступив на прийомі, що відбувся 14 грудня 2022 року, на честь ухвалення законопроєкту S-223
Член парламенту Гарнетт Дженуїс виступив на прийомі, що відбувся 14 грудня 2022 року, на честь ухвалення законопроєкту S-223

Член парламенту додав, що законопроєкт S-223 – особливий, оскільки передбачає екстериторіальну дію. «Це означає, що Кримінальний кодекс дозволить у судовому порядку переслідувати канадців, які вчинили злочин за межами нашої країни», – сказав він.

Законопроєкт S-223 «це важлива віха історії»

Член парламенту Арнольд Вірсен сказав, що подавав сотні петицій до Палати громад, закликаючи федеральний уряд вжити заходів, щоб зупинити насильницьке вилучення органів у Китаї.

Арнольд Вірсен, член парламенту
Арнольд Вірсен, член парламенту

Вірсен зазначив, що ексдержсекретар по Азійсько-тихоокеанському регіону Девід Кілгур (нині покійний) зробив величезний внесок у те, щоб зупинити насильницьке вирізання органів у Китаї.

«Кілгур надихнув мене взяти участь у розв’язанні цієї проблеми й сам зробив величезну частину важкої роботи. На це пішло понад 15 років. І зараз у нас велике свято», – сказав він.

Вірсен також подякував практикувальникам Фалуньгун Канади за їхню невпинну роботу щодо надання інформації всім членам парламенту у зв’язку зі злочинним вилученням органів у Китаї, а також за заклик до компартії Китаю (КПК) зупинити ці злочини.

Відповідаючи на запитання щодо впливу законопроєкту S-223, депутат парламенту від консервативної партії Тако Ван Попта сказав, що канадці завжди відстоювали права людини. «Тож я думаю, що цей законопроєкт відповідає тому, що думають канадці. Ми любимо Китай, але хочемо, щоб меншини у всьому світі були захищені», – сказав він.

Член парламенту Шеріл Галлант зазначила, що ухвалення законопроєкту S-223 – це важлива віха в історії. Вона наголосила, що багато людей спочатку були байдужі (до вилучення органів у живих людей у Китаї). «Через 20 років, нарешті, ми досягли важливої віхи», – наголосила вона. Галлант сказала, що все більше і більше людей усвідомлюють серйозність того, що відбувається, і сподіваються, що ці жахливі злочини припиняться і китайський народ стане на захист своїх прав і почне сам розпоряджатися своєю долею.

Член парламенту від партії консерваторів Майкл Чонг заявив, що Канада має зайняти більш рішучу позицію щодо авторитарних режимів, виступаючи за демократію та верховенство закону.

«Ми маємо зайняти більш тверду позицію, захищаючи наші цінності, нашу віру в демократію, свободу, права людини та верховенство закону. Це починається тут, удома, з вжиття заходів, подібних до цього законопроєкту, прийнятого сьогодні в Палаті громад. Він заборонить людям у цій країні брати участь у жахливому вилученні органів, особливо у політичних ув’язнених», – сказав він.

Чонг, тіньовий міністр закордонних справ, зазначив, що після падіння Берлінської стіни підхід західних демократій до поглиблення та розширення зв’язків з авторитарними режимами через торгівлю та інвестиції був помилковим.

 Член парламенту Гарнетт Дженуїс: «КПК вилучає органи у практикувальників Фалуньгун»

Члени канадського парламенту загалом вважають, що законопроєкт S-223 є реакцією на поширення незаконної торгівлі органами по всьому світу та свідченням широкомасштабного вилучення органів у живих в’язнів совісті, санкціонованого компартією Китаю.

Канадський член парламенту від ліберальної партії Даррен Фішер заявив 7 грудня в парламенті, що законопроєкт запроваджує необхідні реформи, спрямовані на припинення незаконної торгівлі органами, яка приносить людям страждання і занурює їх у відчай. Торгівля органами – це глобальна проблема.

Член парламенту Дженуїс сказав, що послідовники Фалуньгун упродовж десятиліть були об’єктом вилучення органів з боку КПК. Зараз все більше й більше уйгурів також стають мішенню керованої та контрольованої державою системи.

Член парламенту від ліберальної партії Самір Зубері, другий ініціатор законопроєкту, назвав злочин насильницького вирізання органів у живих людей обурливим. Він подякував адвокату з прав людини Девіду Мейтасу, та нині покійному колишньому державному секретарю з Азійсько-тихоокеанського регіону Девіду Кілгуру за їхню роботу.

У 2006 році було викрито нелегальне великомасштабне вилучення органів у живих послідовників Фалуньгун у Китаї. Кілгур і Мейтас провели спільне розслідування цього злочину, написали звіт з викладом своїх висновків та опублікували книгу «Криваві жнива».

«[Їхнє розслідування] дозволило нам отримати безліч доказів, пов’язаних не тільки із твердженнями, а й підтверджених емпіричним шляхом. Таким чином, ми тепер знаємо, що ці жахливі злочини насправді відбуваються», – сказав Зубері.

Він підкреслив, що законопроєкт S-223 – важливий законодавчий акт, який «допоможе нам розв’язувати серйозні проблеми в галузі прав людини» та сформулює «ясну та рішучу заяву про те, що ми, як країна, не приймаємо таких злочинів».

7 грудня під час дебатів з приводу третього читання законопроєкту член парламенту Джеймс Безан (канадський політик українського походження − ред.), заступник голови Постійного комітету з питань національної оборони, сказав: «Ми знаємо, що цей ринок існує. Встановлено, що незаконна торгівля органами приносить прибуток від одного до двох мільярдів канадських доларів на рік. 12 тисяч незаконних трансплантацій переважно здійснюють у Китаї. 12 000 трансплантацій на рік! Ми маємо покласти цьому край».

Член парламенту від партії «Квебецький блок» Алексіс Брюнель-Дюсепп 7 грудня заявив: «Китай (з компартією на чолі) – єдина країна у світі, яка проводить великомасштабну торгівлю органами, вирізаючи їх у в’язнів совісті».

Джерело: https://ru.minghui.org/html/articles/2022/12/23/1171059.html